Darmowy​ ​Program​ ​PIT​ ​dostarcza​ ​Instytut​ ​Wsparcia Organizacji​ ​Pozarządowych​ ​w​ ​ramach​ ​projektu​ ​PITax.pl​ ​dla​ ​OPP.

KRS

Fundacja Chrześcijańska Służba Charytatywna Blisko Serca Oddział Mazowiecki, non-profit, będąca organizacją pożytku publicznego

Warszawa: w świecie ciszy może być ciekawie

28.09.2012, Pomoc osobom głuchym

Zewsząd otaczają nas dźwięki. Towarzyszą nam od rana do nocy. Od narodzin, a nawet przed – bo przecież dziecko w łonie matki także słyszy i reaguje na to, co dzieje się na zewnątrz – są nieodłącznym elementem naszego świata. Wyobraźmy sobie jednak, że nie dzwoni budzik, w radiu nie gra muzyka, nie trzaskają drzwi, nie dzwoni telefon… Nic nie słychać. Niełatwo byłoby nam wejść w świat ciszy.

24-30 września na całym świecie obchodzony jest Międzynarodowy Tydzień Głuchych. Celem tego przedsięwzięcia jest zwrócenie uwagi społeczeństwa na osiągnięcia i problemy osób głuchoniemych. Niesłyszący poznają świat, jak wszyscy – za pomocą zmysłów. Kosztem upośledzenia jednego zmysłu, wyostrzają się jednak inne. Dlatego takie osoby „obserwują” rzeczywistość przede wszystkim poprzez doświadczenia wzrokowe.

− Korzystamy ze środków multimedialnych, na niedzielnym spotkaniu mieliśmy rzutnik. Dodatkiem do wykładu była prezentacja w programie powerpoint – mówi Janusz Pawlak, prowadzący spotkania Klubu Osób Głuchoniemych „Oaza” prowadzonego przez warszawską  filię Chrześcijańskiej Służby Charytatywnej (ChSCh).

23 września odbyło się pierwsze powakacyjne spotkanie klubu. Grupa spotyka się od dłuższego czasu, raz w miesiącu.

Osoby głuchonieme inaczej postrzegają świat, często wyrażają się w sposób bardziej bezpośredni, mówią np. „Źle dziś wyglądasz”. Dlatego rola tłumacza z języka migowego na mówiony jest tym bardziej wymagająca.

Podczas spotkań „Oazy” wszystkie treści tłumaczone są na język migowy.

– W zajęciach mogą uczestniczyć zarówno osoby głuchonieme, jak i słyszące – wyjaśnia Janusz Pawlak, który zazwyczaj prowadzi zajęcia i tłumaczy na żywo np. treść wyświetlanego na danym spotkaniu filmu. 

„Oaza” proponuje spotkania o różnorodnej tematyce – od turystycznej po biblijną. Ostatnio np. mowa była o Apokalipsie Jana. W poprzednich sezonach niektóre ze spotkań prowadziły też osoby głuchonieme, opowiadając o swoich podróżach po egzotycznych krajach.

Najbliższe spotkanie już w październiku, organizatorzy serdecznie zapraszają wszystkich, a zwłaszcza osoby głuchonieme, ich rodziny i przyjaciół. Wstęp jest bezpłatny.

Czytaj więcej o pomocy osobom głuchoniemym.

Tekst: Justyna Libera, współpraca Andrzej Wierzchowski

Pomóż nam

Kontakt

Chrześcijańska Służba Charytatywna
Oddział Mazowiecki
ul. Foksal 8
00-366 Warszawa

Nr konta bankowego:
52 2030 0045 1110 0000 0271 7400

Tel.: (+48) 22 34 99 935
E-mail:

Zgłoś uwagę do strony

Ta strona używa plików Cookies. Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na ich używanie. Czytaj więcej »
Zamknij