Darmowy​ ​Program​ ​PIT​ ​dostarcza​ ​Instytut​ ​Wsparcia Organizacji​ ​Pozarządowych​ ​w​ ​ramach​ ​projektu​ ​PITax.pl​ ​dla​ ​OPP.

KRS

Fundacja Chrześcijańska Służba Charytatywna Blisko Serca Oddział Mazowiecki, non-profit, będąca organizacją pożytku publicznego

Spotkanie z Afryką w Podkowie Leśnej

21.06.2011, nieprzypisany

16 czerwca w Podkowie Leśnej odbył się kolejny program z cyklu Spotkania z Afryką. Jego organizatorami są Chrześcijańska Służba Charytatywna (ChSCh) i Fundacja ADRA Polska. Podczas czwartkowego spotkania o swojej pracy opowiadali wolontariusze, którzy niedawno wrócili z Rwandy. Wyświetlono też film Hotel Rwanda, wstrząsający dramat historyczny opowiadający o ludobójstwie, które w kraju tysiąca wzgórz miało miejsce w 1994 r.

Hotel Rwanda to historia Paula Rusesabagina, dyrektora tytułowego hotelu w Rwandzie, pochodzącego z Hutu, który podczas ludobójstwa poprzysiągł chronić swoją rodzinę i Tutsi. Jednak wykorzystując możliwości, jakie miał, w hotelu udzielał schronienia również innym uchodźcom, ratując w sumie ponad 1 200 osób. Film koncentruje się na ludziach i ich tragediach; jest niezwykle sugestywnym obrazem dramatu, jaki rozegrał się w Rwandzie.   

Po projekcji Nina Mocior i Krzysztof Suchowierski, wolontariusze ChSCh opowiadali o swoim tegorocznym pobycie w kraju tysiąca wzgórz. W ramach Wolontariatu Europejskiego (European Voluntary Service – EVS) prowadzili oni tam m.in. kursy pierwszej pomocy dla nauczycieli, zajęcia z dziećmi oraz aktywizowali młodych ludzi z Ośrodka dla Dzieci Ulicy w Kigali. W swoim wystąpieniu mówili o specyfice pracy w Afryce, a także o wszystkich działaniach, jakie podejmowali w ramach kilkumiesięcznej pracy w Rwandzie. Pokazali zdjęcia i krótkie filmy o tym kraju, dzieciach, kulturze i realiach życia.

– Celem tego typu spotkań jest pokazanie Rwandy jako jednego z krajów Afryki Subsaharyjskiej, ale z zaznaczeniem doświadczenia ludobójstwa, które wciąż jest żywe w społeczeństwie – mówi Nina Mocior.

Podczas programu nie zabrakło dyskusji o tym, co należy jeszcze uczynić, aby mieszkańcy poczuli ulgę po olbrzymiej tragedii, jaka ich spotkała.

Uczestników spotkania gościło Centrum Kultury i Inicjatyw w Podkowie Leśnej.

Czytaj o projekcie EVS.

(aw)

Pomóż nam

Kontakt

Chrześcijańska Służba Charytatywna
Oddział Mazowiecki
ul. Foksal 8
00-366 Warszawa

Nr konta bankowego:
52 2030 0045 1110 0000 0271 7400

Tel.: (+48) 22 34 99 935
E-mail:

Zgłoś uwagę do strony

Ta strona używa plików Cookies. Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na ich używanie. Czytaj więcej »
Zamknij