Darmowy​ ​Program​ ​PIT​ ​dostarcza​ ​Instytut​ ​Wsparcia Organizacji​ ​Pozarządowych​ ​w​ ​ramach​ ​projektu​ ​PITax.pl​ ​dla​ ​OPP.

KRS

Fundacja Chrześcijańska Służba Charytatywna Blisko Serca Oddział Mazowiecki, non-profit, będąca organizacją pożytku publicznego

Pilne! Liczy się każda chwila. Tylko przeszczep może uratować Patryka

7.03.2013, Bądź Solidarny w Potrzebie

Już 10 marca w kościele św. Marii Magdaleny w podwarszawskiej Magdalence odbędzie się koncert dla 17-letniego, ciężko chorego Patryka. Dla chłopca rozpoczęła się walka z czasem. Patryk pilnie potrzebuje nowych płuc.

Patryka lubią chyba wszyscy. Mimo ciężkiej choroby genetycznej, na którą cierpi od urodzenia – mukowiscydozy – jest pogodnym chłopcem i stara się żyć jak większość z nas. Bardzo lubi projektować, interesuje go technika, a zwłaszcza motoryzacja.

Jednak choroba nie pozwala zapomnieć o sobie. Mukowiscydoza objawia się głównie przewlekłymi dolegliwościami układu oddechowego. Jak do tej pory kilka razy w roku chłopiec musiał udawać się do szpitala, by otrzymywać dożylnie leki. Przechodził też zabiegi pod narkozą i poważną operację. Obecnie jego stan bardzo się pogorszył. W poniedziałek, 4 marca został przewieziony karetką z Centrum Zdrowia Dziecka w Warszawie do Dziecięcego Szpitala Klinicznego w Rabce-Zdroju, który specjalizuje się w leczeniu mukowiscydozy u dzieci.

W obecnym stanie jedynym ratunkiem dla Patryka jest przeszczep płuc. Chociaż w Polsce wykonywano już podobne zabiegi, ciągle jeszcze pozostają one u nas w fazie eksperymentu. Wyjściem jest tylko operacja za granicą. Koszt takiego zabiegu to ok. 125 tys. euro.

W pomoc Patrykowi zaangażował się m.in. zespół EMAUS, który wystąpi w sobotę w Magdalence, oraz Młodzieżowa Rada Miejska w Tarczynie, która we współpracy z Chrześcijańską Służbą Charytatywną 9 marca organizuje dzień poświęcony Patrykowi. Tego dnia od 6 rano do godziny 19 na ulicach Tarczyna wolontariusze zbierać będą pieniądze na leczenie Patryka.

– To naprawdę niezwykłe – mówi Marek Rusek z zespołu EMAUS. – Mamy do czynienia z pospolitym ruszeniem. W pomoc angażują się przyjaciele, bliżsi i dalsi znajomi Patryka, a także osoby zupełnie obce.

Mimo tak wielkiego zaangażowania do zebrania pełnej sumy potrzebnej do przeprowadzenia operacji brakuje jeszcze sporo. Bez nowych płuc Patryk umrze. Biorąc pod uwagę możliwości medycyny, przeszczep to jego jedyna szansa. Być może właśnie teraz te słowa czyta osoba, która jest w stanie zapłacić za operację Patryka.

Jeśli możesz i chcesz pomóc, wpłać dar na konto zbiórki publicznej:

Chrześcijańska Służba Charytatywna
ul. Foksal 8
00-366 Warszawa
54 1240 1994 1111 0010 3162 7042
z dopiskiem „Patryk Fiuk”

Początek koncertu dla Patryka w Parafii Rzymskokatolickiej św. Marii Magdaleny w Magdalence (ul. Ks. H. Słojewskiego 19) 10 marca, o godz. 13.30.

(aw)

Pomóż nam

Kontakt

Chrześcijańska Służba Charytatywna
Oddział Mazowiecki
ul. Foksal 8
00-366 Warszawa

Nr konta bankowego:
52 2030 0045 1110 0000 0271 7400

Tel.: (+48) 22 34 99 935
E-mail:

Zgłoś uwagę do strony

Ta strona używa plików Cookies. Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na ich używanie. Czytaj więcej »
Zamknij