Darmowy​ ​Program​ ​PIT​ ​dostarcza​ ​Instytut​ ​Wsparcia Organizacji​ ​Pozarządowych​ ​w​ ​ramach​ ​projektu​ ​PITax.pl​ ​dla​ ​OPP.

KRS

Fundacja Chrześcijańska Służba Charytatywna Blisko Serca Oddział Mazowiecki, non-profit, będąca organizacją pożytku publicznego

Nie palę, nie piję, nie biorę… „BO KOCHAM ŻYCIE”!

8.12.2011, Profilaktyka uzależnień

Każdego roku na choroby spowodowane paleniem tytoniu umiera w Polsce około 100 tys. osób. Większość z 10 milionów palących Polaków to zwyczajni ludzie, którzy są uzależnieni z powodu sięgnięcia po pierwszego papierosa we wczesnej młodości. W Polsce każdego dnia zaczyna palić około 500 nieletnich – chłopców i dziewcząt. Gdyby ten okres udało im się przetrzymać, większość z nich prawdopodobnie nigdy nie zaczęłaby palić.

Niestety profilaktyka uzależnień młodych ludzi to nie tylko walka z uzależnieniem od tytoniu. Oprócz poważnych problemów społecznych jak narkomania czy alkoholizm, pamiętać trzeba o równie ważnych dla zdrowia młodych ludzi zagadnieniach związanych z profilaktyką uzależnienia od leków, chemicznych substancji pobudzających (kofeiny), Internetu, hazardu czy wreszcie o profilaktyce HIV i AIDS.

Problem uzależnień wśród młodzieży jest niezwykle trudny do opanowania i wymaga pracy wybitnych specjalistów, którzy potrafią z młodzieżą współpracować i porwać ją do pracy nad sobą. Doświadczenie uczy również, że tylko kompleksowo potraktowane i rozłożone w czasie działania zwiększają szansę powodzenia. Wszystkie te założenia spełnia program profilaktyki uzależnień BO KOCHAM ŻYCIE, realizowany przez Chrześcijańską Służbę Charytatywną (ChSCh), która może pochwalić się sporym doświadczeniem w przeciwdziałaniu uzależnieniom.

Celem projektu jest dotarcie z programem profilaktycznym do jak najszerszej grupy uczniów w szkołach ponadpodstawowych. Aby zachęcić młodzież do aktywnego uczestnictwa, pomysłodawcy stawiają m.in. na atrakcyjną formę – koncert muzyczny Jutro jest... wtedy pochylisz się nad sobą w wykonaniu Jarka Wajka, byłego wokalisty Oddziału Zamkniętego, dziś doświadczonego wolontariusza Polskiego Towarzystwa Zapobiegania Narkomanii. Podczas recitalu, mającego charakter pamiętnika duchowego, artysta opowiada i śpiewa o swoich ucieczkach w „sztuczne raje” i walce o trzeźwe życie. Świadectwo człowieka, który wyszedł z piekła nałogu, jest dla młodych ludzi szczególnie poruszające i przekonujące. O wartości przedsięwzięcia świadczy fakt, że program Jarka uzyskał rekomendację ks. Arkadiusza Nowaka, w latach 1995–2002 doradcy ministra zdrowia ds. AIDS i narkomanii

W programie BO KOCHAM ŻYCIE nie brakuje też bardziej tradycyjnych form uświadamiania o szkodliwości używek i dramatycznych skutkach uzależnienia. Podczas warsztatów profilaktyczno-terapeutycznych zostanie zastosowana jedna z najskuteczniejszych metod odwykowych na świecie. Program ten został opracowany przez lekarzy i psychoterapeutów w latach 60. XX wieku w Stanach Zjednoczonych. Metoda została zaadaptowana do polskich warunków przez doświadczonych trenerów przeszkolonych przez prof. Witolda Zatońskiego, promotora zdrowia i animatora ogólnopolskiej akcji Rzuć palenie razem z nami. Z warsztatów tego typu skorzystało już wiele szkół w Polsce – w ciągu ostatnich miesięcy roku 2010 prowadzone były zajęcia obejmujące ok. 1300 uczniów w szkołach w Wyszkowie.

Ponieważ skuteczność tego typu działań w znacznej mierze zależy od wiedzy oraz zaangażowania nauczycieli i rodziców, dlatego projekt zakłada ich czynny udział w przedsięwzięciu. W części programu adresowanej równocześnie do uczniów, ich rodzin oraz kadry pedagogicznej przeprowadzone zostaną badania kondycji organizmu. W ramach wystawy EXPO Zdrowie zespół ok. 30 specjalistów – lekarzy, dietetyków, terapeutów uzależnień i przeszkolonych wolontariuszy – prowadzić będzie badania kondycyjne oraz udzielać wskazówek terapeutyczno-dietetycznych i indywidualnych porad zdrowotnych.

– EXPO Zdrowie jest programem międzynarodowym, realizowanym od 1982 roku w kilkudziesięciu językach, na wszystkich kontynentach – wyjaśnia Marcin Anielski, wolontariusz ChSCh. – Celem projektu jest zmniejszenie zapadalności na choroby cywilizacyjne poprzez zwrócenie uwagi na profilaktykę i leczenie oraz poprawa jakości życia przez promocję zdrowego stylu życia. Wystawa EXPO Zdrowie składa się z ośmiu stanowisk, a każde z nich promuje jedno hasło zdrowego stylu życia: właściwe odżywianie, ćwiczenia fizyczne, wodę, światło słoneczne, wstrzemięźliwość, powietrze, odpoczynek i spokój. Odwiedzający kolejne ekspozycje mogą wziąć udział w prostych badaniach profilaktycznych i dzięki temu sprawdzić swój stan zdrowia.

70 procent palaczy twierdzi, że chce zerwać z uzależnieniem. Dlaczego więc udaje się to tylko 2-3 proc. z nich? Aby wygrać, trzeba mieć dobry plan, dobrą motywację i wsparcie. Temu ma służyć ostatni element programu profilaktycznego BO KOCHAM ŻYCIE. Kurs antynikotynowy W pięć dni rzucisz palenie dla potrzebujących pomocy terapeutycznej ma formę zajęć grupowych, prowadzonych w godzinach wieczornych w ciągu jednego tygodnia. Skuteczność kursu kształtuje się na wysokim poziomie 80%.

Jeżeli jesteś zainteresowany realizacją powyższego programu w Twojej szkole i/lub chcesz poznać więcej szczegółów, skontaktuj się z Marcinem Anielskim, tel. 504 363 757.

Czytaj więcej o profilaktyce uzależnień.

Złóż dar na działalność dobroczynną.

Przekaż 1% dla ChSCh (KRS 0000 220 518).

Paweł Kociołek

Na zdjęciach: Jarek Wajk podczas programu Jutro jest... wtedy pochylisz sie nad sobą (Borne Sulinowo 2010, Szczecinek 2011)

Pomóż nam

Kontakt

Chrześcijańska Służba Charytatywna
Oddział Mazowiecki
ul. Foksal 8
00-366 Warszawa

Nr konta bankowego:
52 2030 0045 1110 0000 0271 7400

Tel.: (+48) 22 34 99 935
E-mail:

Zgłoś uwagę do strony

Ta strona używa plików Cookies. Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na ich używanie. Czytaj więcej »
Zamknij