Darmowy​ ​Program​ ​PIT​ ​dostarcza​ ​Instytut​ ​Wsparcia Organizacji​ ​Pozarządowych​ ​w​ ​ramach​ ​projektu​ ​PITax.pl​ ​dla​ ​OPP.

KRS

Fundacja Chrześcijańska Służba Charytatywna Blisko Serca Oddział Mazowiecki, non-profit, będąca organizacją pożytku publicznego

Bez przemocy i złości w „Oazie”

31.03.2011, Pomoc osobom głuchym

Podobnie jak w lutym, także 27 marca na życzenie członków warszawskiego Klubu Osób Głuchoniemych „Oaza” bohaterem spotkania był Cesar Millan, znany z serialu Zaklinacz psów. Dyskusja, jaka rozgorzała po filmie, doprowadziła do bardzo ciekawych konkluzji. Zauważono, że relacjami człowiek – zwierzę rządzą podobne prawa jak te w odniesieniu człowiek – człowiek.

Większość rozmówców zgodziła się, że podstawą jest ustalenie porządkujących reguł i konsekwencja postępowania oparta na porozumieniu. Co ciekawe, klubowicze intuicyjnie sformułowali najważniejsze tezy słynnej książki Najpierw wytresuj kurczaka (Media Rodzina, Poznań 2004) autorstwa Karen Pryor, założycielki i pionierki programu tresury delfinów:

„Okazuje się, że stosując zasady nauki i treningu wsparte odpowiednią motywacją, można się wszystkiego nauczyć. (...) Zasady takie należy traktować jako prawa, podobnie jak traktuje się prawa fizyczne. Trudno nam zrozumieć sposoby działania współczesnych trenerów, którzy mają znakomite wyniki właśnie dzięki temu, że stosują w swojej pracy prawa motywacji pozytywnej. Obojętnie, czy celem >>tresury<< ma być nauczenie czterolatka, by nie płakał wniebogłosy w miejscach publicznych, kociaka, by chodził za potrzebą do kuwety, wytrenowanie drużyny sportowej czy też nauczenie się na pamięć wiersza, stosowanie odpowiednich zasad motywowania zawsze sprawia, że nauka postępuje szybciej, łatwiej i daje obu stronom więcej przyjemności”.

Książka stała się bestsellerem, bo prosto wyjaśnia zawiłości metod treningu behawioralnego, zarówno w odniesieniu do zachowań ludzkich, jak i zwierzęcych. Sekret skutecznej zmiany zachowań polega na motywowaniu: stosowaniu wzmocnień pozytywnych, nagradzaniu, bez krzyków, gróźb, siły fizycznej czy kar.

Janusz Pawlak, teolog, koordynator spotkań „Oazy”, szukając w pamięci drogi od behawioryzmu do rozmowy, która zrodziła temat następnego spotkania, ma wrażenie, że to wpływ tragicznych wydarzeń w Japonii. Zapewne emocje wywołane widokiem ogromu nieszczęścia sprowokowały teologiczną dyskusję, jaka rozgorzała wśród zebranych, i podyktowały temat kwietniowej rozmowy. Na spotkanie Wydarzenia czasów końca w świetle Pisma Świętego Klub Osób Głuchoniemych „Oaza” zaprasza 17 kwietnia do siedziby warszawskiej filii Chrześcijańskiej Służby Charytatywnej (ChSCh), przy ul. Foksal 8. Początek o godz. 16.

Wstęp jest bezpłatny.

Czytaj więcej o pomocy ChSCh dla osób głuchoniemych.

Złóż dar na działalność dobroczynną.

ChSCh jest organizacją pożytku publicznego. Możesz przekazać jej 1% podatku (KRS: 0000220518). Pobierz bezpłatny program do wypełniania PIT-ów: www.program-pit.net

Serwis Informacyjny ChSCh

Foto: klub „Oaza” (archiwum)

Pomóż nam

Kontakt

Chrześcijańska Służba Charytatywna
Oddział Mazowiecki
ul. Foksal 8
00-366 Warszawa

Nr konta bankowego:
52 2030 0045 1110 0000 0271 7400

Tel.: (+48) 22 34 99 935
E-mail:

Zgłoś uwagę do strony

Ta strona używa plików Cookies. Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na ich używanie. Czytaj więcej »
Zamknij